«Face-to-Face» med Nordiske fugler og dyr
«Face-to-Face» med Nordiske fugler og dyr

«Face-to-Face» med Nordiske fugler og dyr

En fotokunst utstilling i svart/hvitt

Fotografering

Jeg har alltid vært fascinert av fotografering og bildekunst, og jeg som mange andre, startet min karriere som ung og ivrig «fotograf».  På den tiden var det spennende og lærerikt… med etter hvert eget kamera, og mørkerom i kjelleren. I mørkerommet fremkalte jeg filmruller og svart/hvitt bilder med stor entusiasme!

I de siste 15 år har jeg vært langt over middels engasjert, aktiv og nysgjerrig på fugle og dyrelivet vi omgås med i Nordisk natur.
Som fotograf, naturfotograf og filmskaper har jeg opplevd og oppsøkt utallige steder fra dette fantastiske riket.

Utstillingen

21 unike bilder stilles ut for skuelystne naturelskere.
Denne fotokunst salgsutstillingen handler om noen av de fascinerende møtene og øyeblikkene «face-to-face» med intense blikk jeg har vært så heldig å oppleve … og det nettopp i Nordisk natur.

Disse minnene er klistret fast til min indre harddisk… og som jeg sent eller aldri glemmer.

Bekymring for fremtiden

Men.. jeg er virkelig bekymret for fremtiden. På de siste 50 år har verdens dyrebestand blitt redusert med hele 73%. Det er helt ufattelig, og en kan lure på om i det hele tatt neste generasjon får oppleve det samme som oss. Vi bygger ned, raserer naturen og ødelegger levevilkår for insekter, fugler og dyr. Som vi vet, er vi er helt avhengig av disse, for at menneskeheten faktisk skal overleve på sikt!

Naturens fremtid

Jeg har ganske nylig publisert en dokumentar nettopp om dette tema: «Naturens fremtid» som blei vist på den landsdekkende TV kanalen Naturkanal1. Den handler om hva vi har, hva vi kan miste og hvordan naturen vil se ut om 50 år. Flere kjente personligheter er med i filmen og gir sitt syn på hva de tenker. Og de alle er enige om at det dessverre ikke ser lyst ut. Filmen kan ses her: https://youtu.be/xr4vR_1vQBM

Bilder med historie

Alle bildene i utstillingen har en historie, men samtidig forteller ett bilde mer enn 1000 ord! Enkelte av bildene har kostet meg dyrt, både satt min tålmodighet virkelig på prøve og ikke minst kostnader med reiser, opphold, investeringer av utstyr osv…Noen ganger kan en vente ett helt døgn eller mer for å få det ene bilde på 1/1000 sekund! Galskap? Nei da, dette er en livstil hvor spenningen, inspirasjonen og opplevelsen overgår det meste, og en får tid til å tenke over all verdens problemer. De løses kanskje ikke, men tiden flyr fort mens en venter på den etterlengtede situasjonen og får festet det rette øyeblikket på brikka. Når det er sagt, blir det mange bomturer… og de fleste bildene går i «søpla».

Utstillingen skal gjengi noen av de nære møtene med ugler, rovfugler, rovdyr og dyr, hvor jeg har stått ansikt til ansikt og følt ett intenst blikk mot meg og min nærhet. En del av opplevelsene har vært fra kamuflasje og eller fotoskjul, andre er kun nærhet og «kamuflasjeløst».

Fuglene og dyrenes oppførsel

Når det gjelder skyhet hos fugler og dyr, er det veldig forskjell på oppførsel og reaksjon. Noen blir værende og finnes ikke sky eller skeptiske ved nærhet i det hele tatt, mens andre stikker før en aner det…lenge før en har fått opp kamera i «skuddposisjon», eller tatt ett steg for langt!
Spesielt ugler er normalt ganske tillitsfulle, og en kan nærme seg disse forsiktig uten at de bryr seg om din nærhet inntil en viss grense selvfølgelig. Men, en skal alltid ta hensyn til fuglene og dyrenes adferd, og det skal være på deres premisser. I Motsetning, er de fleste rovfugler og rovdyr normalt veldig skye. De har en fantastisk luktesans og syn, og kan oppfatte den minste bevegelse eller lyd.

Nordisk natur

Utstillingen er bevisst plukket ut fra det store arkivet mitt mtp bilder KUN fra Nordens natur, da jeg er mer fascinert av fugle/dyrelivet vi har rundt oss fremfor fremmed arter fra andre verdensdeler.

Ut i naturen

For å oppleve disse øyeblikkene, må en opp av sofaen og ut i naturen … Den er der… og venter på deg! «Explore the Moments»  

Naturfotografering er godt for sjelen, en sunn aktivitet og opplevelsesrikt! Og husk: en MÅ ikke ha det dyreste utstyret for å fange øyeblikkene ute i naturen!

Mange av mine naturopplevelser kan ses her på min hjemmeside og bildebank: https://www.anderslillebo.no/naturfoto-collage/

Minimalistisk media – Rammeløst på børstet aluminium

Alle bilder er konvertert til svart/hvitt og trykt på børstet aluminium.

Denne prosessen er unik, og gir ett helt spesielt uttrykk av motivet. Det «endrer» seg avhengig av synsvinkel og lyset som treffer bildet. Det blir mer dybde, og enkelte bilder kan oppfattes som tredimensjonalt når en ser det fra forskjellige vinkler. I tillegg er denne prosessen hardfør og bildet kan like godt henge ute som inne.
En forutsetning for ett godt resultat, er at det er mye kontraster i bildet. I prinsippet så er det de lyse fargene (hvitt) som «vaskes» vekk i prosessen og alle de mørke partiene blir urørt. Dermed vil alle lyse partier bli «blanke og metalliske» slik at det skaper ett helt spesielt og spennende utseende

I for eksempel solnedgang får bilde en gylden gul/oransje farge osv…

Bildeformater

Alle bildene kan leveres i de fleste formater og størrelser, børstet aluminium med eller uten farger, farge print, svart/hvitt print, innrammet med og uten passepartout….  All up to you!

Tid og sted

Selve utstillingen er på Garasjetorget/Karljohansvern i Horten på kunst Café con Bar

Arrangementet kan ses her: Utstillingen

Offisiell åpning er lørdag 11. oktober kl 1400 og vil bli hengende ca 1 måned. Jeg vil selv være til stede ved åpning for å evt fortelle om bildene og deres historie, samt besvare spørsmål! Vil også være til stede andre dager og/eller etter behov og ønsker!

Alle er velkomne!

En god fotohilsen fra Anders

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *